Świąteczne słodycze dla psów
Obserwowanie i opieranie się tym głodnym i błagającym psim oczom jest dla nas często trudne, ale przede wszystkim w okresie świątecznym, kiedy sami chrupiemy jedno ciastko po drugim. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że Twój futrzak coś ukradł? Nie możesz się na niego za to gniewać, jest po prostu członkiem rodziny, który również zasługuje na trochę "słodyczy". W tym roku spróbuj upiec kilka smakołyków tylko dla niego. :)
Dlaczego psy nie mogą jeść słodyczy przeznaczonych dla ludzi?
Nasze słodycze zawierają duże ilości czekolady, cukru, kakao, orzechów czy rodzynek. Jednak nic z tego nie jest dobre dla układu pokarmowego psa i może powodować poważne problemy zdrowotne, problemy trawienne czy nadwagę, która z czasem może prowadzić do chorób serca czy cukrzycy. Upieczenie słodyczy dla pupili nie jest trudne, a dodatkowo wychodzi znacznie taniej niż kupowanie smaczków, które często są drogie i pełne chemii oraz cukru. Możesz przygotować świąteczne smakołyki dla swojego futrzaka na przykład postępując zgodnie z przepisami, które dla Ciebie wybraliśmy. Pieczenie zajmie trochę czasu, ale będziesz mieć pewność, że Twój pies nie dostanie smakołyków pełnych barwników, konserwantów, soli lub cukru.
Na jakie pokarmy należy uważać?
Czekolada
Czekolada jest trująca dla psów. Zawsze zależy to od rodzaju czekolady, wielkości psa i ilości spożytej czekolady. Na przykład, wysokiej jakości ciemna czekolada jest bardzo niebezpieczna dla psów, działa na nie jak trucizna. Zawiera teobrominę i teofilinę, których układ trawienny psa nie jest w stanie przetworzyć. Jeśli Twój pies zje dużą ilość czekolady, nie czekaj i skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może to prowadzić do poważnego zatrucia, a często nawet śmierci. Zaledwie 25 g czekolady może zatruć psa o wadze 20 kg. Pierwsze objawy zatrucia czekoladą zaczynają pojawiać się po 6-12 godzinach. Na początku występuje wyraźna nadpobudliwość i niepokój, a następnie wymioty, biegunka, zwiększone tętno, ciśnienie krwi i temperatura, trudności w oddychaniu, pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, zasinienie błon śluzowych, upośledzenie ruchliwości i drgawki. Często wszystko to może zakończyć się śpiączką z całkowitą niewydolnością serca i układu oddechowego.
Ciasto drożdżowe
Surowe ciasto może całkowicie zablokować jelita psa. Ciasto zawiera mąkę i drożdże, a gdy zostanie połknięte, powoduje fermentację w żołądku i uwalnianie gazu, który napełnia żołądek, a następnie jelita. Powoduje to stan zagrażający życiu psa.
Rodzynki i winogrona
Rodzynki lub winogrona mogą powodować niewydolność nerek ze skutkiem śmiertelnym po zjedzeniu zaledwie 4 lub 5 winogron. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w ciągu kilku godzin. Najczęstszymi objawami zatrucia są wymioty, biegunka, ból brzucha i czasami pragnienie. W ciągu 24 godzin produkcja moczu zwykle ustaje, co jest oznaką uszkodzenia nerek. Jeśli Twój pies zje jakąkolwiek ilość rodzynek lub winogron, nie czekaj na nic i natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Orzechy
Największym wrogiem wśród orzechów dla psów są niewątpliwie orzechy makadamia, które mogą spowodować zatrucie po spożyciu niewielkiej ilości. Orzechy włoskie, pekan i pistacje również nie są odpowiednie dla psów. Zawierają one toksyny, które mogą powodować drgawki, problemy neurologiczne lub uszkodzenie wątroby. W przypadku migdałów należy uważać na wysoką zawartość tłuszczu.
Zastąp te smakołyki pieczonymi z miłością smaczkami dla swojego zwierzaka. Ważne jest, aby pamiętać, że okres świąteczny wiąże się ze zwiększonym poziomem stresu i niebezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Mimo zachowania ostrożności nasz pupil może znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebował pomocy weterynaryjnej. To właśnie w takich sytuacjach ubezpieczenie PetExpert ma zapewnić Twojemu czworonożnemu partnerowi najlepszą możliwą opiekę i zaoszczędzić Ci pieniędzy i zmartwień.
Przepis
"Herbatniki"
Potrzebne będą:
500g ciasteczek dla psów
2 marchewki
200 ml wody
1 jajko
Przygotowanie: Wymieszaj wszystko razem, a następnie rozwałkuj ciasto. Użyj foremek do ciasta, aby wyciąć pożądane kształty. Piecz w temperaturze 180ºC przez około 20 minut.
Smakołyki z marchewką
Potrzebne będą:
100g marchewki
120 g mąki pełnoziarnistej
2 jajka
2 łyżki oleju roślinnego
Przygotowanie: Zetrzyj marchewki na tarce, wymieszaj z jajkiem, olejem i mąką. Po wyrobieniu ciasta rozwałkuj je na placek o grubości około pół centymetra i wytnij pożądane kształty. Piecz na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 180°C przez około 20 minut.
Życzymy wspaniałych świąt Bożego Narodzenia, a futrzastym przyjaciołom - smacznego!